sebészet

Kertünk ápolása rengeteg munkát igényelhet, melynek során sajnos a sérülések kockázata is fennáll. Hogyan kerüljük el a kisebb-nagyobb baleseteket? Mire figyeljünk fokozottan, ha kerti munkát végzünk? Alábbi cikkünkben mutatjuk a legfontosabb tanácsokat!

1. Munka előtt melegítsünk be!

Akárcsak edzés előtt, úgy a kerti munkát megelőzően is melegítsünk be alaposan. Mindenképp szánjunk néhány percet testünk átmozgatására, hogy megelőzzük az izomhúzódásokat. Ugyanis kertészkedés közben is elég egy rossz mozdulat, melynek következtében akár hosszú napokra is le kell állnunk a munkával.

Ha biztosra szeretnénk menni, akár izomlazító krémet is használhatunk, de a bemelegítést semmiképp ne hagyjuk ki.

2. Használjunk vágásbiztos kesztyűt!

Akár metszőollóval, fűrésszel vagy éppen fejszével dolgozunk, mindig viseljünk munkavédelmi kesztyűt. Így nagymértékben csökkenthetjük a leggyakoribb balesetek, azaz a szúrással vagy vágással járó sérülések esélyét is.

Ne alapozzunk egy átlagos, vékony kerti kesztyűre, inkább válasszunk vágásbiztos darabokat, hogy munka után a sebészet helyett már csak a jól megérdemelt pihenés várjon ránk.

3. Viseljünk védőszemüveget!

Így megfelelő védelmet biztosítunk a felcsapódó fűvel, porral és egyéb anyagokkal szemben is. A fűnyírás során is tegyük fel, hogy még csak véletlenül se menjen semmi a szemünkbe. Természetesen permetezés közben is viseljük, ezzel megelőzve a vegyi anyagok okozta szemirritációt.

A védőszemüveget minden munka után tisztítsuk meg alaposan a tiszta kilátás érdekében. Válasszunk szellőző szelepekkel ellátott típust, hogy még a nyári melegben is kényelmesen dolgozhassunk.

4. Dolgozzunk profi szerszámokkal!

A nem megfelelő, silány minőségű szerszámok nemcsak lassabb munkát, hanem balesetet is eredményezhetnek. Ugyanis egy rossz munkaeszköz használata nagyobb erőfeszítést igényelhet, ami a sérülések kockázatát is jelentősen növeli. Munka előtt mindig ellenőrizzük a szerszámok élességét és műszaki állapotát, szükség esetén pedig javítsuk meg őket.

Tároljuk szakszerűen a kerti felszerelésünket!

Használatuk után a szerszámokat mindig tegyük egy száraz, védett helyre. A legjobb döntés, ha külön kerti fészert állítunk fel erre a célra, de már az is megteszi, ha egy kellően nagy szerszámosládába pakoljuk az eszközeinket. A tavasz beköszöntével, még az első kerti munka előtt ellenőrizzük minden egyes szerszám állapotát.

Ha valamelyik elektromos berendezés nem működik megfelelően, és nem vagyunk jártasak a javításuk területén, akkor kérjük szakemberek segítségét.

5. Tartsuk tisztán a munkaterületet!

Mielőtt munkához látnánk, rakjunk el minden utunkba álló akadályt. Ha szükséges, helyezzük máshova a kerti bútorokat és a kisebb-nagyobb berendezéseket is. Figyeljünk kiemelten a kábelekre, hiszen egy rossz helyen lévő vezetékben könnyen meg lehet botlani.

Vizes füvön szintén figyeljünk a csúszásveszélyre, és ha tehetjük, inkább várjuk meg, amíg teljesen megszárad a talaj.

6. Iktassunk be rövid szüneteket!

Óránként álljunk meg 5-10 percre pihenni. Különösen akkor, ha a nyári kánikulában dolgozunk, hiszen ekkor a hőség miatt figyelmetlenebbek lehetünk a kelleténél. Igyunk egy hideg üdítőt, és frissüljünk fel, hogy megújult lendülettel folytathassuk a teendőinket. Ha időnk engedi, akkor próbáljuk korán reggel elvégezni a feladatainkat, hogy soha ne a tűző napon kelljen dolgozni.

Fenti tippjeink segítségével megelőzhetjük a gyakran sebeszéti ellátást igénylő sérüléseket is. Tervezzük meg precízen a munkát, és minden esetben viseljünk védőruházatot. Ne kapkodjunk, hiszen az esetek többségében a figyelmetlenség áll a balesetek hátterében.

Ha mindezeket szem előtt tartjuk, akkor kertünket a legkisebb sérülés nélkül gondozhatjuk. Dolgozzunk tudatosan, és tegyünk meg mindent testi épségünk védelme érdekében!

Kép forrása: 123rf.com

Hirdetés (X)

Comments are closed.

Friss cikkek innen:Otthon, Kiskert