
A legénypálma (Zamioculcas zamiifolia) bemutatása, gondozása

Kép forrása: Flickr / Szerző: titanium22 / Licence: CC BY-SA 2.0
A legénypálma, zamioculcas vagy zámia (Zamioculcas zamiifolia) a cikászok nemzetségébe tartozó, igénytélen, dekoratív, és ezen tulajdonságai miatt rendkívül népszerű növény.
Eredeti élőhelyén a nedves időszak, és az aszály váltakozik, emiatt gyökérrendszere átalakult, és gumóiban hónapokig képes vizet raktározni.

Kép forrása: Flickr / Szerző: Jukka Heinonen / Licence: CC BY-ND 2.0
Szobahőmérsékleten érzi jól magát, a hideg huzatos helyet nem kedveli. Tartása során két dologra kell figyelni, ne helyezzük tűző napra, és kerüljük a túlöntözést.
A tűző nap a levelek sárgulását, míg a pangó víz a növény pusztulását okozhatják. Különösen télen ügyeljünk arra, hogy hagyjuk jó alaposan kiszáradni a földjét.
Tavasztól őszig kéthetente adjunk a növénynek kis mennyiségű tápoldatot. Átültetni, csak akkor szükséges, ha már nagyon kilógnak a gyökerei a cserépből.
A legénypálma szaporítása

Kép forrása: Flickr / Szerző: titanium22 / Licence: CC BY-SA 2.0
Szaporítása leveleiről, illetve száráról történhet. A levágott levelet, vagy szárat helyezzük nedves homokba, világos helyre, majd tartsuk nedvesen a talajt.
Kb. 1 év alatt fejlődik ki gumója, amely kilevelesedik. Ekkor helyezzük a növényt cserépbe, jó minőségű virágföldbe. Másik lehetőség a szaporításra a tőosztás.
Nézd meg videónk a legénypálma gondozásáról!
Látogass el Youtube csatornánkra ahol további hasznos növénygondozási tanácsokat kaphatsz!
Összefoglalva:

Kép forrása: Flickr / Szerző: titanium22 / Licence: CC BY-SA 2.0
Elhelyezés: világos, vagy félárnyékos, szobahőmérsékletű helyen érzi jól magát. A tűző nap hatására sárgulnak a levelei. A huzatot nem szereti.
Öntözés: a legénypálma eredeti élőhelyéből adódóan, a föld alatti gumójában sok vizet raktároz, ezért elég csak mértékkel öntözni. Ne öntözzük túl!
Tápoldatozás: tavasztól-őszig kéthetente tápoldatozzuk. Télen hagyjuk el a tápoldatozást, és még kevesebbet öntözzük.
Átültetés: az átültetésre csak nagyon ritkán van szükség, akkor érdemes sort keríteni rá, ha a gyökerei már szinte kilógnak a cserépből.
Szaporítás: szaporítani a levél, vagy a szár meggyökereztetésével, valamint tőosztással is lehet. A tőosztást érdemes akkor elvégezni, amikor átültetjük a növényt, így csak egyszer kell bolygatni.
A levél, vagy szár meggyökereztetéséhez ültessük el őket nedves homokba, tegyük világos helyre, és tartsuk a homokot nedvesen.
Képek forrása: Flickr / Szerző: Jukka Heinonen / Licence: CC BY-ND 2.0; Flickr / Szerző: titanium22 / Licence: CC BY-SA 2.0; Flickr / Szerző: titanium22 / Licence: CC BY-SA 2.0; Flickr / Szerző: titanium22 / Licence: CC BY-SA 2.0