Az öntözés 10 aranyszabálya

A víz és az öntözés szerepe a szobanövények életében

Kép forrása: Pixabay.com
A víz a növények növékedését befolyásoló egyik legfontosabb tényező. Egyrészt, az emberhez hasonlóan, a növény egyik fő alkotóeleme, továbbá a tápanyagok szállításáért is felelős. A megfelelő vízmennyiséget nekünk kell biztosítani, azonban, ha ezt nem megfelelő módon tesszük, akár növényünk pusztulását is okozhatjuk.
A szobanövények vízigénye növényfajonként változó, azonban vannak olyan általános érvényű szabályok, melyek segítségünkre lehetnek az öntözés során. Cikkünkben ezeket az ökölszabályokat gyűjtöttük össze.
Az öntözés 10 aranyszabálya
- Ha a növény lankadt, a cserép túlságosan könnyű, illetve ha a föld túlságosan világos, és kezd elválni a cserép falától, mindenképpen öntözni kell.
- A növények többségét felülről kell öntözni, így a víz és a tápoldatban lévő tápanyagok egyenletesen oszlanak el. Ritkább esetben öntözünk alulról, ezek a növények nedvességre érzékeny szárral, levéllel vagy gumóval rendelkeznek. Az ámpolna növények, epifitonok és a kiszáradt növények alámerítéssel öntözhetők.
- Az öntözéshez 0-8 keménységi fokú, azaz lágy, kéz meleg vizet használjunk.
- Ha a csapvíz kemény, 13 német keménységi foknál keményebb, akkor használat előtt lágyítani kell.
- Kevesen tudják, de érdemes egy éjszakára állni, hagyni a csapvizet. Ennek hatására leülepszik a mész, a klór elpárolog belőle.
- Világos, napos helyen, és száraz meleg levegőjű helyiségben tartott növényeket gyakrabban kell öntözni. Szintén gyakori öntözést igényelnek a különösen vízigényes fajok, az agyagedényben tartott növények, valamint a nagylevelű és dús szobanövények.
- Kevésbé világos, párás hűvösebb levegőjű helyiségben tartott növények ritkábban kapjanak vizet. Az alacsony vízigényű, valamint műanyagcserépben lévő növényekre szintén ez vonatkozik.
- A növekedési időszakban ne túlságosan gyakran, ugyanakkor a földet teljesen átnedvesítő vízmennyiséggel öntözzük. Ha túlságosan kevés vizet használunk, akkor csak a föld felszíne lesz nedves, a cserép belsejében lévő finom gyökerek viszont nem kapnak elég vizet.
- Csökkentsük az öntözővíz mennyiségét ősszel és télen.
- Mindig öntsük ki, a virágtartóban és az alátétben összegyűlt felesleges vizet.
Kép forrása: Pixabay.com
Friss cikkek innen:Szobanövények
Szobanövények
Így locsold a szobanövényeid!
Szobanövényeknél a leggyakoribb gond a növények túllocsolása vagy éppen a kiszáradásuk. Ezért is érdemes pár ...
Szobanövények
Kukoricalevél (Aspidistra elatior) gondozása
A kukoricalevél (Aspidistra elatior) bemutatása, gondozása A kukoricalevél (Aspidistra elatior) Japánból származik a liliomfélék közé tartozó meglehetősen ...
Szobanövények
Legénypálma (Zamioculcas) gondozása, szaporítása
A legénypálma (Zamioculcas zamiifolia) bemutatása, gondozása A legénypálma, zamioculcas vagy zámia (Zamioculcas zamiifolia) a cikászok ...
Szobanövények
Sárkányfa, dracéna (Dracaena) gondozása, szaporítása
Cikkünkben összefoglaltuk a dracéna (sárkányfa) gondozását, valamint bemutatjuk a legismertebb fajokat is képekkel együtt!
Szobanövények
Törpe kálmos (Acorus gramineus) gondozása
A törpe kálmos (Acorus gramineus) bemutatása, gondozása A törpe kálmos (Acorus gramineus) a konytvirágfélék családjába ...