Déli bunkóliliom (Cordyline australis) gondozása
A déli bunkóliliom (Cordyline australis) bemutatása, gondozása
A déli bunkóliliom (Cordyline australis) Új-Zélandról származó évelő növény, amit hazánkban elsősorban lakásban tartanak, ugyanis nem fagytűrő. Neve bunkóhoz hasonló gyökeréből ered. Eredeti közegében kisebb fává fejlődik, nálunk egy méteres hosszt elérő szerteágazó, élénkzöld vagy mély lila leveleivel díszít.
Fehér színű, illatos fürtös virágzatot is hoz, bár ezt a hazai körülmények között, csak nagyon ritkán csodálhatjuk meg. Meleg és világos helyen érzi igazán jól magát, azonban a tűző napot rosszul tűri. Amikor már nincs fagyveszély, akár a szabadba is kitehetjük, az előbbieket szem előtt tartva. A huzat szintén nincs ínyére.
Talaja legyen folyamatosan nyirkos, egyéb igényei nem igazán vannak vele szemben. Mivel gyökere hosszú és erőteljes, figyeljünk arra, hogy a cserép megfelelő méretű legyen.
Nyáron adhatunk neki néha tápoldatot, meghálálja. Télen csökkentsük az öntözések mennyiségét, és keressünk számára, egy legalább 5fokos, világos szegletet.
Kártevők közül a takácsatkák és a pajzstetvek megjelenésére lehet számítani, egyéb kártevőre vagy betegségre nem érzékeny. Ha szeretnénk szaporítani, levéldugványokkal, vagy gyökérdugványokkal tehetjük meg.
Kép forrása: Wikipédia / Szerző: Хомелка