Hogyan kell gondozni egy citromfát?

Milyen növény a citromfa, mi jellemzi?
A citromfa (latin nevén Citrus x limon) délkelet- Ázsiában őshonos növény, de trópusi és szubtrópusi övezetekben világszerte termesztik, Európában elsősorban Spanyolországban.
A növény fajtától függően 4-5 méterre is megnőhet, bár nálunk ez nem jellemző, mivel meleget kedvelő növényről van szó, így ősszel be kell vinnünk a lakásba telelni – nehezet emelgetni meg ugye senki sem szeret és hát a helyet is foglalja.
Nem csak a koktélos poharunk kinézetét dobhatjuk fel egy szép kis karikával, a termés fogyasztásának ugyanis számos előnyös tulajdonsága van – arról nem is beszélve, hogy milyen jól tud esni egy bögre finom citromos tea. Egészségünkre pozitív hatással bíró antioxidánsokban, ásványi anyagokban, illóolajokban gazdag, sokoldalú gyümölcs.
A – bár lassan, de biztosan – közelgő, tikkasztóan meleg nyári napok hűsítő üdítőjeként ismert limonádék készítésekor kulcsszerepet játszik, de ezen túl világszerte előszeretettel használják főzéshez is: remekül kiegészíti különböző szószok és halételek ízvilágát.
Illóolaja antibakteriális hatású, gyulladáscsökkentő, kedély javító tulajdonságokkal bír, az aromaterápiában is használják.
Milyen földet szeret a citromfa?
Nedveset. Trópusi növény lévén a citromfa szereti a párás levegőt és a vizet, ezért mindig legyen a földje nedves, de ne ússzon a vízben. Az öntözés szükségességét legegyszerűbben úgy lehet ellenőrizni, hogy bedugjuk az ujjunkat a földjébe, és ha érezzük, hogy kezd száradni, meglocsoljuk.
Érdemes langyos vizet használni, mert a hideg vizet nem szereti. A túlöntözés is kerülendő, mert elrohadnak a gyökerek és a növény elpusztul. Márpedig az élő citromfa garantáltan sokkal több örömet okoz!
Talajigényét tekintve az enyhén savanyú kémhatású, laza talajt kedveli, ehhez lehet vásárolni speciálisan a citrusfélék igényeihez alakított földkeveréket.
Mikor terem a citromfa?
A fiatal fákon még ne keressen senki gyümölcsöt, de ha a növény gondoskodásunk eredményeképpen sikeresen eléri a 4-5 éves kort, indulhat a citromvadászat, ezután egész évben, akár folyamatosan is teremhet a fa.
Miért esik le a citromfa termése?
A korai gyümölcshullást több tényező is okozhatja. Előfordulhat, hogy túl sok a gyümölcs a fán és a növény egyszerűen nem bírja el a súlyt. Ez a probléma metszéssel megelőzhető, csupán a hajtásokon található termőrügyek számát kell csökkenteni.
A növényünk a hőmérséklet hirtelen változására is reagálhat a termések eldobásával, ezért érdemes olyan helyen teleltetni, ahol állandó körülményeket tudunk biztosítani a fának. Nyáron a gyakori záporok, zivatarok alkalmával az eső könnyen leverheti a gyümölcsöket.
Az időjárás- előrejelzés figyelésére alapozva megóvhatjuk a gyümölcsöket – sőt, mindamellett, hogy a száradó ruhákat is megmentjük – a család hőse címet aznapra mindenképp kivívhatjuk!
Az egyenetlen vízellátás is gondot okozhat, illetve különböző kártevők munkálkodásának nyomán is potyoghat a termés. Ha úgy látjuk, hogy valamilyen kártevő a ludas, mossuk le a fát zuhannyal, általában ennyi elég is.
Miért sárgul és barnul a levele?
Ha sárgulnak a levelek és ezzel egy időben túlságosan tömörödött a talaj a cserépben, akkor vashiányra gyanakodhatunk, ekkor a fiatalabb leveleken jelentkezik először a szimptóma, de az idősebbekre is áthúzódik a tünet. Nitrogénhiányt jelez az érközi sárgulás.
Ez az alsóbb leveleken kezdődik általában, ami egy idő után nekrózisba megy át, vagyis elhal a levélszövet. A levél széle felől kezd el sárgulni, majd hullatja is a levelét. Víz és párahiány esetén a levél pöndörödik (próbál minél kevesebbet párologtatni) és lankad a növény.
Ha télen nem hagyjuk pihenni a növényt és túlságosan öntözzük, az is megviseli és elkezdhetnek barnulni a levelek.
Milyen tápoldatot adjunk a citromfának?
Nyáron heti egyszer citrusféléknek való folyékony tápoldatot használjunk, a téli időszakban nem szükséges a tápanyag- utánpótlás.
Hogyan kell megmetszeni a citromfát?
Tavasszal, mielőtt kikerülne a kertbe, az elhalt növényi részeket, idősödő leveleket le kell metszeni. Abban az esetben, ha a metszés elmarad, nagy valószínűséggel kevesebb termésre számíthatunk. Mint más gyümölcsfáknál, a citrom esetében is a későbbi bonyodalmakat elkerülendő, fiatal korban ki kell alakítani a koronaformát. A belseje felé és a lefelé növő hajtásokat érdemes eltávolítani minden évben.
Hogyan zajlik a citromfa teleltetése?
Ősszel védett, zárt helyre kell vinni, a fagyok beálltát nem szabad megvárni, mert nem bírja. A megfelelő téli környezet számára olyan világos hely, ahová természetes fény is bejut, biztosított a magas páratartalom és nincsen hűvösebb vagy melegebb 10-12 °C- nál.
Amennyiben sötét, hűvös vagy túl meleg és száraz körülmények között tároljuk, ledobja a leveleit. Ha kismértékű levélhullást tapasztalunk, akkor még nincsen gond, a levélzet cserélődésének szemtanúi vagyunk csupán. Télen, a nyugalmi időszak beálltával ritkábban kell öntözni.
Fontos megjegyezni, hogy a benti tartás csak a téli hónapokra vonatkozik, nyáron, ha kivisszük, megerősödik a növény, ezért olyankor ne tartsuk lakásban.
Milyen hideget visel el a növény?
A teleltetés során 10-12 °C a legmegfelelőbb számára, a fagyokat nem tűri.
Mikor tehető ki a citromfa?
Akár már márciustól kezdve, ha már nincsenek fagyok. Mielőtt kivinnénk újra a nyári helyére tavasszal, először óvatosan, lassanként kell hozzászoktatni a kinti környezethez, mert a hirtelen közvetlen napsugárzás megégetheti a leveleit.
Először félárnyékba érdemes tenni, majd fokozatosan visszakerülhet a napos területre. A teleltetés utáni időszakban térjünk vissza a sűrűbb öntözéshez és ne feledkezzünk meg a tápanyag utánpótlásáról sem.
Hogyan kell átültetni a citromfát?
Amikor még fiatal a növény és viszonylag gyorsan növekszik, évente egyre nagyobb cserépbe kell ültetni. A cserép méretét évről- évre fokozatosan növeljük, ne vesszen el a növény a tartóedényben. Később elhagyható az évenkénti cserélgetés, elég ha 2-3 évente kap új konténert. Az ültetést a szabadba kikerüléssel egy időben tegyük meg.
Mikor hoz termést a növény?
Néhány éves fa fog termést hozni, előtte ne várjuk. Türelem a kulcs! A termés szabadban képes beérni, télen sajnos nem fog besárgulni a citromunk.
Lehet-e citromfát magról nevelni?
Igen, de ebben az esetben nagy valószínűséggel virágot nem fog hozni, ebből kifolyólag termése sem lesz. Ha szeretnénk saját citrom termést szüretelni magról termett citromfánkról, akkor tavasszal a vegetációs időszak kezdetekor végzett szemzéssel vagy oltással biztosíthatjuk magunknak a gyümölcsképzést.
Ez azonban nem olyan egyszerű feladat. Csak akkor működik, ha a szemzést akkor végezzük, amikor a nedvkeringés már beindult a növényben és a gyakorlatban sajnos nem mindig sikerül, ha nem szakképzett kezek végzik az eljárást.
Sokkal könnyebb szaporítási mód is létezik: a dugványozás. Nedves földbe kell bedugni egy néhány levéllel rendelkező hajtást, ami idővel gyökeret ereszt a talajba.
Szerencsére citromfához juthatunk egy még ennél is egyszerűbb módszerrel. Ha gondosan előnevelt növényt vásárolunk otthonunkba, rengeteg időt és munkát spórolhatunk meg magunknak.
Kép forrása: Unsplash.com
Hirdetés (X)