fa ablakok

A klímaváltozás káros hatásaival szembeni küzdelem egyik legfőbb fegyvere az energiahatékonyság növelése – márpedig ehhez rendkívül sokat tehetünk otthonaink fenntartható kialakításával. De pontosan milyen megoldásokkal élhetünk, ha környezetbarát módon szeretnénk felújítani ingatlanunkat? Cikkünkben ezt járjuk körül.

Milyen előnyei vannak a zöld otthonoknak?

A környezetbarát módon kialakított otthonok legfőbb előnye, hogy általában kisebb az ökológiai lábnyomuk, mivel fenntartható anyagokból épülnek, az energetikai tudatosság révén kevesebb energiafogyasztást igényelnek, és nem utolsósorban kisebb a károsanyag-kibocsátásuk is.

Bár a hagyományos technológiával épült otthonokkal összevetve jellemzően magasabb építési költségekkel kell számolnunk, hosszú távon ez megtérülhet, hiszen a fenntartási költségek jelentősen alacsonyabbak lehetnek az energiahatékonyságnak és a fenntartható anyagoknak köszönhetően.

A környezetbarát építőanyagok használata emellett a lakók egészségére is pozitív hatással bír, mivel ezek révén alacsonyabb a belső levegőszennyezés és a toxikusanyag-kibocsátás.

Ezen felül a zöld otthonokra jellemző hatékony szellőző- és klímarendszerek, valamint a több természetes fényt biztosító kialakítás is hozzájárul a lakók egészségének és jólétének hosszú távú fenntartásához.

Az ingatlanpiaci értékük is magasabb lehet

Mivel a fenntarthatósági szempontok egyre fontosabbá válnak az építőiparban, egy környezetbarát módon kialakított épület ingatlanpiaci értéke is magasabb lehet, mint egy hasonló méretű, hagyományos otthoné.

Az ingatlan-adásvétel során az alkupozíciónkat sok esetben kifejezetten pozitívan befolyásolhatja, ha eladni kívánt ingatlanunk eleget tesz a fenntarthatósági kívánalmaknak – nem ritka, hogy emiatt többet is hajlandóak fizetni a potenciális vásárlók.

Tanácsok a környezetbarát lakásfelújításhoz

Figyeljünk a hőszigetelés minőségére!

A megfelelő, hatékony hőszigetelés a zöld otthonok alapvető kritériuma. Mivel egy épület hőveszteségének nagyjából 30-40 százaléka a falakon, további 20-30 százaléka pedig a tetőn keresztül távozik, kiemelten fontos, hogy a felújításkor a leghatékonyabb hőszigetelési technológiákat alkalmazzuk, hogy ezzel gátat szabjunk a felesleges energiapazarlásnak.

Szerencsére ma már számos modern szigetelőanyag elérhető, amelyek nemcsak kiváló hő- és hangszigetelő képességekkel rendelkeznek, hanem az előállításuk is kifejezetten környezetbarát. Ilyen például a kőzetgyapot, aminek alapanyaga természetes: bazaltból, mészkőből és dolomitból állítják elő; emellett újrahasznosítható, és nem is minősül veszélyes hulladéknak.

Használjunk természetes anyagokat!

A fenntarthatóság jegyében érdemes arra törekednünk, hogy a felújítás során minél több természetes építőanyagot használjuk, hiszen ezeknek sokkal környezetkímélőbb az előállítása, mint a szintetikus változatoké; emellett hosszabb távon a környezetet sem terheljük feleslegesen nem elbomló hulladékokkal.

A zöld szempontokon túl ráadásul esztétikai előnyei is vannak, ha a természetes anyagokat részesítjük előnyben: az olyan építőanyagok és berendezési tárgyak, mint a fa ablakok, ajtók, padlók, a kőből készült járólapok, falburkolatok, a fa, bambusz vagy rattan bútorok vagy a természetes – pamut, len vagy gyapjú – lakástextíliák mind hozzájárulnak lakásbelsőnk minőségi megjelenéséhez, karakterességéhez.

Mindemellett a fa ablakok, ajtók és az egyéb természetes homlokzati elemek – szakszerű beépítés esetén – a hatékonyabb hőszigeteléshez és az optimális páratartalom biztosításához is hozzájárulhatnak.

Válasszunk megújuló energiaforrásokat!

A környezetbarát lakásfelújítás fontos része a megújuló energiaforrásokra való áttérés. Az olyan lehetőségekkel, mint például a napenergiával termelt áram vagy geotermikus fűtés, csökkenthetjük a ház energiafüggőségét a hagyományos, fosszilis tüzelőanyagoktól.

Ezek az energiamegoldások nemcsak környezetbarátak, hanem hosszú távon pénzt is megtakaríthatunk velük, hiszen sok esetben az ingyenesen elérhető környezeti energiát is hasznosítják.

Kerüljük a toxikus anyagokat!

A felújítás során fontos figyelmet fordítanunk arra is, hogy kerüljük a toxikus anyagokat. Sok építőanyag és festék tartalmaz olyan káros vegyületeket, amelyek nemcsak az egészségünket károsíthatják, hanem a környezetet is terhelik.

Válasszunk olyan környezetbarát festékeket és építőanyagokat, amelyekben alacsony az illékony szerves vegyületek (VOC) kibocsátása, így minimalizálva a belső légtér szennyezettségét és egészségügyi kockázatait!

Használjunk ki az újrahasznosítás adta lehetőségeket!

Az újrahasznosítás nemcsak a felújítás során keletkező hulladék mennyiségét csökkentheti, hanem az újabb termékek legyártása iránti igényt is csökkentheti. Újrahasznosított fából, üvegből vagy fémből készíthetünk építési és dekorációs elemeket.

De régi bútorainkat, berendezési tárgyainkat is renoválhatjuk vagy átalakíthatjuk, akár új funkciót adva nekik, így meghosszabbítva azok élettartamát és csökkentve a kidobásra kerülő hulladék mennyiségét.

Az újrahasznosításra való törekvés nemcsak környezetbarát, hanem egyedi és stílusos megoldásokat is eredményezhet lakásunkban.

A zöld megoldások a lakásfelújítás során tehát egyszerre szolgálhatják egyéni igényeinket és a környezetünk védelmet – ennek köszönhetően pedig nemcsak magunknak biztosíthatunk jobb életkörülményeket, hanem remélhetőleg az utánunk következő generációknak is.

Kép forrása: 123rf.com

Hirdetés (X)

Comments are closed.

Friss cikkek innen:Környezetvédelem