Internetezz otthon kötöttségek nélkül!
Az otthoni internet kiválasztása soha nem volt könnyebb, mint napjainkban. Az elmúlt években a piac olyan jelentős mértékű fejlődésének lehettünk szemtanúi, hogy nem csak egy, de számos szupergyors netcsomag közül válogathatunk, ráadásul igencsak személyre szabott igények szerint.
Mit érdemes figyelembe venni, mielőtt döntenénk? Hogyan tanácsos gondolkodni a hosszú távon ideális lehetőség megtalálásához? Mutatjuk az utat!
Minden a területi lefedettség ellenőrzésével kezdődik
Mielőtt tüzetesen beleásnád magad az otthoni internet kiválasztásának legalapvetőbb szempontjaiba, először azt érdemes felmérni, melyik szolgáltatót tartod a számodra leghitelesebbnek.
Fontos viszont, hogy szerződéskötés előtt ellenőrizd a területi lefedettséget, mert nem minden szolgáltatás érhető el az ország összes pontján.
Érdemes még tudnod, hogy a technológia fejlődésével ma már nem csak kábelalapú megoldásokkal tudsz kiváló minőségű otthoni internethez jutni. A megbízható mobilinternet szolgáltatások gyakorlatilag versenyre kelnek a hagyományos megoldásokkal: rugalmas, gyors és stabil internetkapcsolatot biztosítanak az országban bárhol!
Az otthoni internet minősége, többek közt, a sávszélességen is múlik
Amióta az otthoni internet kapcsán a korlátlanság alapvetés, azóta a minőség legfőképp a sávszélességen, azaz a le- és feltöltési sebesség mértékén múlik. Innentől már csak azt kell kitalálni, mekkora csomagra van szükséged ahhoz, hogy minden gördülékenyen működjön – de ez abszolút a személyes igényeiden múlik.
Tekintve, hogy a sávszélességet elsősorban az határozza meg, mire és hány eszközön megosztva használod a netet, értelemszerűen a felhasználói szokásokat kell vizsgálni. Amit ilyenkor fontos tudni, hogy az online videókhoz és a gigaméretű fájlok letöltéséhez van szükség a legnagyobb kapacitásra.
Például egy 4K-s videó gyors betöltéséhez vagy streameléshez szinte biztosan minimum 25 Mbps sávszélesség kell, de egy ekkora csomag is csak addig elegendő, amíg egy háztartáson belül nem három eszközön történik ugyanez. Utóbbi esetben már minimum 75, ha nem 100 Mbps-t fog igényelni, hogy ne tapasztalj fennakadást.
Otthoni internet mellé járó extra szolgáltatások, amikről lehet nem is tudtál!
A csomagok mellé sokféle extra szolgáltatást is igényelhetsz, amelyekkel még biztonságosabban és egyszerűbben netezhetsz. Például az otthoni mobilnetet sok esetben belföldön bárhová magaddal viheted, így a nyaralás során is garantáltan jó minőségű interneted lesz. Vagy akár saját magad is beüzemelheted a netet videós instrukciók alapján, ergo többet nem kell várnod a szerelőkre!
Ha a korábbiak alapján sikerül nagyjából meghatároznod, melyik netes ajánlat lesz ideális otthonra az extra szolgáltatások és a sávszélesség szerint, annak még ajánlott utánajárni, hogy a szolgáltató mekkora maximális, illetve garantált le- és feltöltési sebességet ad meg az ajánlatában.
Amíg előbbi inkább csak jól hangzik (mert a hálózat túlzsúfoltsága miatt valószínűleg sosem érjük el), addig utóbbi sokkal relevánsabb az átlag felhasználó számára. A garantált sávszélességet más néven minimális sávszélességnek nevezik, mivel az ajánlott szolgáltatás alsó határát jelöli.
Tehát az internetkapcsolatnak ezt az értéket feltétlenül el kell érnie, máskülönben jogosan reklamálsz a szolgáltatónál a probléma mihamarabbi elhárításáért.
Az utolsó simítások – a díjcsomagok összehasonlításától az ügyfélszolgálatig
Miután kiválasztod a számodra legmegfelelőbb internet csomagot, nem marad más hátra, minthogy egymás mellé téve ár-érték arányban is végigböngészd a piacon lévő ajánlatokat. Tény, hogy amikor már letetted egy szolgáltató mellett a voksodat, akkor nem könnyű váltani, de simán megtörténhet, hogy egy másik cég ugyanazt a lehetőséget megfizethetőbb áron és sokkal jobb konstrukcióban kínálja.
Fontos szempont lehet még a szolgáltatóval való kapcsolattartás minősége is: hányféleképp és mennyire gyorsan érhető el az ügyfélszolgálat, ha esetleg probléma merül fel a net működésével kapcsolatban.
Összegezzünk!
Az otthoni internetcsomagok valóban az egyéni preferenciák és elvárások széles skáláján mozognak, még akkor is, ha látszólag csak a sávszélesség mértékében különböznek.
Az egyes ajánlatok ár-érték aránya, valamint a szolgáltató megbízhatósága ugyanolyan fontos döntési szempont, még akkor is, ha direktben nem befolyásolja az internetkapcsolat minőségét. Ezeknek a szempontoknak a tudatos végiggondolásával sokkal nagyobb az esély, hogy évekkel később is elégedett leszel a választásoddal.
Kép forrása: Shutterstock.com
Hirdetés (X)