könyök fájdalmak

A könyök fájdalmak gyakori okai közé tartozik a golfkönyök és a teniszkönyök kialakulása, amelyek a könyök különböző részein jönnek létre. Noha hasonló tüneteket produkálnak, fontos megérteni a különbségeket, hogy megfelelő kezelést kaphassunk.

Részletesen bemutatjuk a golfkönyök és a teniszkönyök közötti különbségeket, valamint az optimális kezelési lehetőségeket fizikoterápiával.

A könyök anatómiája

A könyökízület (articulatio cubiti) három csontból áll: a felkarcsont (humerus), a singcsont (ulna) és az orsócsont (radius). A három csont kapcsolódása hozza létre a könyökízületet, mely mind szerkezetileg, mind funkcionálisan egységet képez.

Számos izom ered és tapad ezen a területen, amelyek a könyök, az alkar, a csukló, a kéz és az ujjak mozgásait szabályozzák. Mindkét mozgásszervi betegség kialakulása a borzalmas fájdalom mellett beszűkült mozgástartománnyal járhat, ám megoldást nyújthat rájuk a fizikoterápia Győr városában.

Mi a teniszkönyök?

A teniszkönyök (epicondylitis lateralis humeri) a könyök külső felszínén alakul ki. A betegség az alkar feszítő izmait érinti, különösen a csukló túlzott megerőltetése révén. Gyakori a teniszezők körében, de előfordulhat nehéz fizikai munkát végzőknél, gépíróknál, vagy rosszul kivitelezett csavaró mozdulatok hatására is.

A fájdalom fokozatosan jelentkezik a könyök külső részén, és a csukló aktív mozgatásakor, vagy tárgyak erősebb, határozottabb fogásakor válik igazán érezhetővé.

A teniszkönyök hatékony kezelése fizikoterápiával

A teniszkönyök diagnosztizálása során az anamnézis és a fizikális vizsgálat mellett röntgen- és ultrahang vizsgálat is szükséges lehet. A kezelési lehetőségek között szerepel a pihentetés, a külső rögzítők alkalmazása, a szteroid-mentes gyulladáscsökkentők szedése és persze a fizikoterápia.

Ha a konzervatív kezelés nem vezet eredményre, műtéti beavatkozás válhat szükségessé, ezért érdemes időben fizikoterapeutához fordulni.

Mi a golfkönyök?

A golfkönyök (epicondylitis medialis humeri) a könyök belső felszínén alakul ki, és a hajlító izmokat érinti. A betegség az ismétlődő mozdulatok és a túlzott megerőltetés következtében jelentkezik. A fájdalom a csukló hátrafeszítésekor fokozódik, továbbá a könyök belső része nyomásra roppant érzékeny lehet.

Így kezelhető a golfkönyök fizikoterápiával

A golfkönyök diagnosztikája hasonló a teniszkönyökéhez, beleértve az anamnézis felvételét, a fizikális vizsgálatot és a képalkotó eljárásokat. A kezelés itt is konzervatív módszerekkel kezdődik, a műtéti beavatkozás elkerülésének reményében.

Már önmagában a helyes kineziológiai tapaszolás is sokat segíthet a golfkönyökön, de egy-egy olyan fizikoterápiás kezelés is remek választás, mint az ultrahang terápia. Ha rendszeresen járunk kezelésekre, gyógytornára és manuálterápiára, akkor a műtét akár elkerülhető lehet.

A golfkönyök és a teniszkönyök egyaránt komoly fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó betegségek, amelyek megfelelő diagnózis és kezelés nélkül hosszú távon ronthatják az életminőséget. Fontos, hogy bármilyen könyökfájdalom esetén forduljunk szakemberhez, hogy elkerüljük a súlyosabb problémákat.

Kép forrása: Freepik.com

Hirdetés (X)

Comments are closed.

Friss cikkek innen:Támogatott tartalom