föld
föld

Kép forrása: Pixabay.com

A szerves trágya, ezek közül is kiemelten az istállótrágya rendkívül hasznos talajjavító anyag és tápanyagforrás a növények számára. Az istállótrágya az állatok ürülékéből és alomanyagból, trágyakezeléssel előállított szerves trágya.

A kertészeti üzletekben nagy zacskós kiszerelésben árult szerves trágya, általában komposztált földszerű anyag, de granulátum és pellet formában is forgalmazzák. Nem kell ódzkodnunk ezeknek a szerves trágyáknak a használatától, mivel az előállítás során lényegében eltűnik a kellemetlen szaguk.

Legyen szó gyümölcstermő fák és cserjék, vagy dísznövények ültetéséről, zöldségtermesztésről, érdemes a talajt javítani, és tápanyag tartalmát növelni, melyre kiválóan alkalmas a szerves trágya.

A szerves trágyát ősszel a legcélszerűbb kijuttatni, de például fák, cserjék ültetése előtt, az ültető gödör aljára is teríthetünk belőle egy réteggel. Ilyenkor mindig kerüljön a szerves trágyára egy réteg föld, hogy ne érintkezzen közvetlenül a növény gyökereivel.

A kijuttatott szerves trágya tartalmaz minden olyan szükséges elemet, amelyre a növénynek szüksége van a megfelelő fejlődéshez. A talajba bedolgozva jelentősen javítja a szerkezetét, porozitását, könnyebben művelhetővé teszi.

Előnyösen befolyásolja a talaj levegő, víz és hő gazdálkodását is, valamint segít, hogy a kijuttatott műtrágya is jobban hasznosuljon, továbbá táplálékforrást jelent a talajban élő lebontást végző élőlények számára.

Összefoglalva tehát elmondhatjuk, hogy a szerves trágya kijuttatása több szempontból is előnyös, kiváló talajjavító anyag, mely a növények tápanyag szükségletét is biztosítja, mindenképpen érdemes használnunk, ha egészséges növényekre, bő termésre vágyunk.

Kép forrása: Pixabay.com

Források: Édenkert – Miért hasznos a szerves trágya?; Digitális Tankönyvtár – Agrokémia és növényvédelmi kémia

Comments are closed.

Friss cikkek innen:Otthon, Kiskert