
Milyen feladatot lát el a sövény a kertben?
A sövények alapvető feladata a területek határolása, illetve a takarás. A sövények segítenek meghitté, a kíváncsi tekintetektől védetté tenni kertünket, eltakarhatnak kevésbé szép részeket, valamint a kerten belül a különböző kertrészek elválasztására is alkalmasak.
Az előbbieken túl a sövény más pozitív adottságokkal is rendelkezik. Kiváló zaj és porfogó, valamint hó és szélfogóként is kitűnő.
A sövények madárbarát kert kialakításában is szerepet kaphatnak. A sövényt alkotó növények sűrű ágrendszere, védett fészkelő helyet biztosít a madarak számára. Egyes növényfajok termése táplálékul szolgál a kertet látogató madaraknak.
Milyen sövényfajtákat tudunk kialakítani?

Kép forrása: Pixabay.com
Sövényeket létrehozhatunk örökzöld valamint lombhullató növényekből is, kimondottan látványosak a virágos sövények melyeket dekoratív virágú és termésű fajok alkotnak. A virágos sövények tavasszal és nyáron díszítők is lehetnek, nem igényelnek olyan gyakori alakítást, mint a nyírott sövények.
Magasság szerint beszélhetünk alacsony sövényekről, más néven jelzősövényekről vagy szegélysövényekről, ezek 1 méternél alacsonyabb, jellemzően 50-80cm-es sövények, szegélyezésre, kertrészek határolására szolgálnak.

Kép forrása: Pixabay.com
A szegélysövényeknél magasabb sövények, lehetnek félmagasak (kb. 1m), magasak (1,5-2m) és igen magasak (2m-nél magasabb). Házi kertben a magas sövények a legjellemzőbbek.
A barokk kertekre jellemző különleges sövények, a 2-3m-es vagy ennél is magasabb sövényfalak. A sövényfalak nehezen fenntarthatók, csak néhány növényfaj alkalmas a kialakításukra, családi házak kertjében egyáltalán nem jellemzők.

Kép forrása: Pixabay.com
A sövények lehetnek nyírottak és nyíratlan sövények is, előbbiek merevebb, utóbbiak lazább, kötetlenebb hatásúak. A sövények közös jellemzője, a vonalas telepítési forma, valamint az, hogy egy növényfaj és lehetőség szerint az adott faj, egy fajtája alkotja őket.
Az örökzöld sövények előnye a lombhullató sövényekkel szemben az, hogy télen is maradéktalanul ellátják feladatukat, tökéletesen takarnak és díszítenek.
A folytatásban az egyes sövényfajták kialakításához ajánlunk örökzöld növényeket. A listában szereplő növényekről weboldalunkon részletesen olvashatsz.
Alacsony jelzősövénynek ültethető növények
- Kúszó kecskerágó (Euonymus fortunei)
- Törpe ezüstös borbolya (Berberis candidula)
- Törpe puszpáng (Buxus sempervirens ’Suffruticosa’)
- Örökzöld mirtuszlonc (Lonicera nitida)
Félmagas, magas és 2,5m-nél magasabb sövény nevelésére alkalmas növények
- Prágai bangita (Viburnum x pragense)
- Ráncoslevelű bangita (Viburnum rhytidophyllum)
- Puszpáng (Buxus sempervirens)
- Lucfenyő (Picea abies)
- Babérmeggy (Prunus laurocerasus)
- Tűztövis (Pyracantha coccinea)
- Közönséges tiszafa (Taxus baccata)
- Júlia borbolya (Berberis julianae)
- Oregoni hamisciprus (Chamaecyparis lawsoniana)
- Leylandi ciprus (Cupressocyparis leylandii)
- Arizónai ciprus (Cupressus arizonica)
- Európai ciprus (Cupressus sempervirens ’Stricta’)
- Japán kecskerágó (Euonymus japonicus)
- Közönséges magyal (Ilex aquifolium)
- Kékeslevelű magyal (Ilex x meserveae)
- Virginiai boróka (Juniperus virginiana)
- Télizöld fagyal (Ligustrum ovalifolium)
- Kerti mahónia (Mahonia aquifolium)
- Nyugati tuja (Thuja occidentalis)
- Keleti tuja (Thuja orientalis)
- Óriás tuja (Thuja plicata)
Képek forrása: Pixabay.com
Felhasznált irodalom: Növények a kertépítészetben