Őszi teendők a kertben
Az ősz az egyik legszebb és egyben a legfontosabb évszak is a kerttulajdonosok számára.
Ekkor ugyanis amellett, hogy megcsodálhatjuk kertünk ezernyi színét, egyúttal fel is kell készülnünk a közelgő változásra – a télre.
Aki már régóta él kertes házban, az pontosan tudja, hogy a fagyok milyen jelentős károkat tudnak okozni mind a növényekben, mind pedig az épített elemekben.
Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, el kell végeznünk néhány őszi teendőt.
A 3 legfontosabb őszi teendő a kertben
1. Gyepkezelés
A tél beköszöntével a hőmérséklet lehűl, a levegő páratartalma megnő, a napfény pedig jóval gyengébbé és ritkábbá válik.
Ez sajnos nem tesz jót a növényeknek és ez alól a fű sem kivétel.
Az egyik legfontosabb teendőnk a gyep védelme érdekében a levelek összeszedése lesz, hiszen a lehullott falevelek elnyelik a napfényt a fűszálak elől, így azok bebarnulhatnak vagy bemohásodhatnak.
A hosszabb fű több napfényt képes elnyelni, ezért az ősz végétől érdemes tavaszig szüneteltetni a fűnyírást, emellett pedig őszi gyeptrágyával is elősegíteni a fűszálak felkészülését a téli hónapokra.
2. Növények ültetése, metszése és téliesítése
Jó pár olyan növény létezik, amelyek elültetésére az őszi hónapok a legalkalmasabbak.
Ilyenek például a hagymás növények:
- tulipán
- liliom
- nárcisz
- jácint
- díszhagyma
- krókusz
Vagy az őszi virágok:
- nefelejcs
- körömvirág
- rézvirág
- kokárdavirág
- kúpvirág
- lángvirág
Ősszel a bokrokat, cserjéket és sövényeket vissza kell vágni, hogy ezzel megelőzzük a besárgulásukat vagy elkorhadásukat a sok nedvesség miatt.
A sárguló, beteg, összeakadt, lehajló vagy elöregedő ágakat vissza kell metszeni.
Emellett pedig nagyon fontos, hogy a növények fagyvédelméről is gondoskodjunk. Itt két kategóriába érdemes osztani kertünk növényeit: mozgathatóak és nem mozgathatóak.
- Amelyik növényt el tudjuk vinni más, melegebb helyre (pl.: cserepes növények), azokat érdemes teleltetni.
- Azok a növények azonban, amelyek már ki vannak ültetve, csak úgy védhetőek meg, ha a tövüket rőzsével, mulccsal vagy a gyepről felszedett levelekkel takarjuk le. Emellett akár jutazsákba vagy buborékfóliába is burkolhatjuk őket!
A tél azonban nem csak a növényeknek tud ártani!
Akad néhány olyan kerti elem, amelyeket sajnos nem tudunk melegebb helyre vinni a hideg hónapokban, ezért akarva-akaratlanul is ki lesznek téve az időjárás viszontagságainak.
3. Burkolat, térkő
A közhiedelemmel ellentétben a legnagyobb veszélyt nem a fagyás jelenti a térkövekre – sokkal inkább a hőmérséklet-ingadozás.
Amikor ugyanis a hőmérséklet tartósan (napközben és éjjel is) fagypont alatt van, a térkő burkolatnak nem eshet baja.
Ám ha a jég nappal megolvad, víz keletkezik belőle, ami befolyhat a burkolat hajszálrepedéseibe, majd az éjjeli mínuszok alatt jéggé fagy, akkor folyamatosan ki fogja szélesíteni a repedéseket, ami végül töréshez vezethet.
Az ellenállóságot sajnos nemcsak a térkő ára, minősége és megbízhatósága határozza meg, hanem az is, hogy miként lett lerakva.
Éppen ezért a kivitelezés során az egyik legfontosabb szempont a helyes rétegrend kialakítása, ami miatt a csapadék vagy a felolvadó jég el tud szivárogni a talajba – tehát nem áll meg a térkövek között, alatt.
Ha a vízelvezetés nem megoldott (például teraszok esetében, ahol nincs lehetőség a burkolat alá vezetni a vizet), akkor a fagyálló, flexibilis ragasztóval történő leragasztás és fugázás tud védelmet nyújtani.
Amennyiben a térkő jó minőségű és a burkolat megfelelően lett kivitelezve – gondolva itt még a fugázás precizitására, a megfelelő lejtésre vagy a szakszerű lerakásra –, a térköveket az esetek döntő többségében nem fenyegeti a téli hideg.
A Kovi-Kő Térkőgyár 1995 óta foglalkozik térkőgyártással és forgalmazással. A piacon eltöltött több mint 25 évvel a hátuk mögött komoly szakmai tudásra, tapasztalatra tettek szert, így nyugodtan számíthatsz a szakértelmükre a térkő kiválásztásánál.
Képek forrása: Unsplash.com; Pixabay.com
Hirdetés (X)