Zöld és egyben költséghatékony megoldások otthonunk működéséhez
Ha csökkenteni szeretnénk az ökológiai lábnyomunkat, de egyúttal lejjebb is faragnánk a kiadásainkat, akkor az alábbi megoldásokat mindenképp érdemes számításba venni. Hogyan varázsoljuk zöldebbé és fenntarthatóbbá otthonunkat? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Amit csak lehet, cseréljünk energiatakarékosra!
Ha tehetjük, válasszunk kizárólag A+ energiaosztályú eszközöket. Kezdjük a nagyfogyasztókkal, azaz a mosógéppel és a szárítógéppel, illetve a hűtőszekrénnyel. Ha már csak 1-2 ilyen berendezést energiatakarékosra cserélünk, máris sokat spórolhatunk a kiadásokon. Az eszközök ára pedig jellemzően néhány év alatt bőségesen megtérül.
A régi kazánt szintén tanácsos újra cserélni. Napjainkban a kondenzációs kazán az egyik legnépszerűbb választás, amely magas hatásfokkal dolgozik és kifejezetten gazdaságos is. A kondenzációs kazán a fűtési folyamat során képződő gőzt is képes felhasználni, továbbá radiátorokhoz és padlófűtési rendszerekhez is nagyszerűen használható.
Ne feledkezzünk meg az égőkről és egyéb kisebb fogyasztókról sem. Vásároljunk LED égőket, amelyek ugyanolyan fényesek, mint a hagyományos társaik, viszont lényegesebben kevesebb áramot használnak. Természetesen a TV-t, a számítógépet és a többi kisebb eszközt is lecserélhetjük, ha azok nem az energiatakarékos kategóriába tartoznak.
Gondoskodjunk a megfelelő szigetelésről!
Minél hatékonyabban szigeteljük a házunkat, annál kevésbé kell fűteni és hűteni. Télen lejjebb tekerhetjük a radiátort, nyáron pedig a klímának sem kell olyan keményen dolgoznia az ideális hőmérséklet megteremtéséhez és fenntartásához. Ha zöld szigetelőanyagot keresünk, akkor a kőzet- vagy üveggyapot, illetve az EPS vagy XPS polisztirol jelentheti a megoldást.
A megfelelő szigetelés akár 20%-kal is csökkentheti a rezsit. A felújítás során lehetőleg a tetőt és a padlót, továbbá a falakat és a nyílászárókat is szigeteljük. Töltsünk ki minden hézagot, hogy a hőveszteség minimális legyen. Ezzel valóban fenntartható és zöld otthont teremtünk, ugyanis a hatékony szigetelésnek köszönhetően a szén-dioxid kibocsátást is nagymértékben csökkenthetjük.
Fontoljuk meg a napelem telepítését!
Ha családi házunk van, akkor napelem segítségével is fedezhetjük az áramfogyasztásunk jelentős részét. Ugyan ez egy hosszabb távú befektetés, viszont a kiadásainkat már rögtön a telepítése után lejjebb faragja. A napelem által termelt energiát pedig a nagyfogyasztók, azaz a mosógépek, hűtők, kazánok és még a medencefűtő rendszerek üzemeltetésére is fordíthatjuk.
Akár az elektromos autónkat is tölthetjük napelemről, amennyiben egy okos töltővel összekötjük a napelemet. Ha pedig a napelemes rendszert “okosítjuk”, akkor telefonról is pontosan nyomon követhetjük a megtermelt energia mennyiségét és az áramfogyasztást is.
Legyünk tudatosak a mindennapokban!
- Csak olyan eszközöket üzemeltessünk, amelyekre szükségünk van. Ha éppen nem nézzük a TV-t, kapcsoljuk ki. Ha a szobában feleslegesen ég a villany, kapcsoljuk le. Ugyanez érvényes a hűtő és fűtő berendezésekre is – a hideg beköszöntekor még ne feltétlenül fűtsünk, inkább kapjunk fel egy melegítőt, nyáron pedig várjunk a légkondi üzemeltetésével az igazán erős kánikula megérkezéséig. Ha mindezekre odafigyelünk, máris sokat tettünk bolygónk fenntartásáért.
- Vásároljunk környezetbarát, újrahasznosítható termékeket. Amennyire csak lehet, kerüljük az eldobható termékeket. Mindenből válasszuk a “hosszabb távú” verziót, hogy ezzel is csökkentsük a környezeti terhelést. A szemetet pedig gyűjtsük szelektíven a könnyebb újrahasznosítás érdekében. Ha van kertünk, akár komposztálhatunk is, hiszen így a különböző háztartási hulladékok természetes módon képesek lebomlani.
- Legyünk takarékosabbak a vízhasználat terén. A globális felmelegedés és a szárazság miatt a vizet jobban meg kell becsülnünk, mint valaha. A tudományos folyóiratok már évtizedek óta figyelmeztetnek a vízhiánnyal kapcsolatos problémákra, amelyek már számos országban mindennapos gondot okoznak. Tegyük meg mi is a tőlünk telhetőt környezetünk védelme érdekében, ezért fürdés helyett inkább zuhanyozzunk, fogmosás közben pedig ne folyassuk a vizet.
A fenti megoldások segítségével valóban zöld és költséghatékony otthont alakíthatunk ki. Kezdjük kicsiben, és próbáljunk minél energiatakarékosabban élni a mindennapokban. Szerencsére ezt a folyamatot már ma is elkezdhetjük, ha tudatosabban odafigyelünk az áramfogyasztásra és a vásárlási szokásainkra.
Kép forrása: 123rf.com
Hirdetés (X)