japánkert
japánkert

Kép forrása: Pixabay.com

A japánkert japán stílusban épült kert, melynek célja, hogy egyszerre gyönyörködtessen és elgondolkodtasson, békés, nyugalmat árasztó helye legyen az elmélyülésnek, meditációnak. Kevésbé spirituális célja az érdekes formájú kövek, ritka növényfajok bemutatása.

Egyes források szerint a japán kertépítészet az 5-6. századig, más források szerint a 8. századig nyúlik vissza, mindenesetre az teljes bizonyossággal állítható, hogy az egész Távol-Keleten Japánban őrizték meg a legtöbb műemléki jellegű kertet.

japánkert

Kép forrása: Pixabay.com

A japánkertek egyedülálló stílusuk miatt világszerte népszerűek, a világ számos pontján, akár Magyarországon is ellátogathatunk egybe, ha nyugalomra, feltöltődésre vágyunk.

A japánkertnek több változata is ismert, ilyen a hagyományos japánkert, a szárazkert vagy sziklakert (kareszanszui) és a teakert, melyhez a japán teaszertartás is kapcsolódik.

japánkert

Kép forrása: Pixabay.com

Ezeknek a kerteknek meg vannak a tipikus elemei és jellegzetes növényei, melyeket használva, akár magunk is megidézhetjük a kertben a japánkertek hangulatát.

Tipikus elemek a víz, mely főként patak formájában van jelen, hogy minél természetesebbnek hasson, a sziget és a szigetre vezető híd, a lámpás, a teaház és a kerti pavilon.

japánkert

Kép forrása: Pixabay.com

Az előbbieken túl nagyon jellegzetes a kövek használata is, melyek részben a hegyeket jelképezik, gyakran kőből alakítják ki a kerti utakat és hidakat, vagy száraz tó és patakmedret építenek belőlük.

A kavics vagy homokterítés a víztükröt szimbolizálja, a fodrozódást érzékeltető vonalakat húznak a leterített kavics vagy homokrétegbe.

japánkert

Kép forrása: Pixabay.com

A japánkertek növényhasználata is különleges, viszonylag kevés virágzó növényt ültetnek, a zöld növényzet meghatározó, főként a formák, fák esetében a lombozat színének változása dominál. A virágzó növényeket, jellemzően a bejárathoz közel helyezik el.

A Japánon kívül épített kertekben is igyekeznek Japánban honos növényeket ültetni, de előfordul, hogy az éghajlati adottságok miatt, más fajtát ültetnek helyettük.

japánkert

Kép forrása: Pixabay.com

Felsorolunk néhány jellegzetes növényt, a teljesség igénye nélkül, melyek hazánkban is nevelhetők és a japánkertekben gyakran ültetik őket: bambusz, páfrány, moha, japán feketefenyő, japán kamélia, ujjas juhar, japán cseresznye, őszibarack, rododendron, árnyékliliom, babérmeggy, puszpáng.

Bízunk benne, hogy írásunkban sikerült hűen bemutatnunk a japánkerteket és felkelteni az érdeklődést irántuk. Ha szeretnénk ellátogatni egy japánkertbe, Magyarországon, az alábbi helyeken van erre lehetőség:

  • Fővárosi Állat- és Növénykert
  • Margit-sziget
  • Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Intézet területén
  • Nyíregyházi Főiskola Tuzson János botanikus kertje

Képek forrása: Pixabay.com

Forrás: Wikipédia – Japánkert

Comments are closed.

Friss cikkek innen:Otthon, Kiskert