szeldeltlevelű filodendron

A filodendronok, amelyek között bokros termetű, törzset nevelő, és kúszó növekedésű fajokat egyaránt találunk, régóta nagy népszerűségnek örvendenek a hobbikertészek körében. Ezek a dekoratív szobanövények, a levéldísznövények változatos csoportjába tartoznak, elsősorban látványos levélzetükkel díszítenek.

A kertészetek kínálatában, ma már számos filodendron faj megtalálható, de a legelterjedtebb még mindig a kúszó filodendron (Philodendron scandens), és a szeldeltlevelű filodendron (Philodendron selloum), amelyek nemcsak megjelenésükkel, hanem gondozási igényeikkel is kitűnnek a zöld lakásdíszek sorából.

Viszonylag átlagos környezeti igényű növények, és a kis odafigyelést is buja levélzettel hálálják meg, így szinte bármelyik otthonnak különleges díszei lehetnek. Cikkünk további részében részletesen bemutatjuk a szeldeltlevelű filodendron igényeit és gondozását, kitérünk a növényvédelemre, valamint a szaporításra is.

A szeldeltlevelű filodendron igényei és gondozása

A szeldeltlevelű filodendron számára ideális hely, kellemesen meleg, világos, de közvetlen napsütéstől védett, jól érzi magát például nagyobb ablakok közelében, ahol egy vékony függöny szűri a napsugarakat. A huzatot, valamint a fűtőtestek közelségét kerüljük.

Fontos megjegyezni, hogy fényhiányos környezetben satnyán fejlődik, vagy megnyúlik, ezért is kiemelten fontosak a megfelelő fényviszonyok. Időnként érdemes forgatni, így egyenletesebben növekszik.

A megfelelő páratartalom is kulcsfontosságú a növény számára, melyet a cserép alá helyezett, kaviccsal és vízzel töltött tálcával, valamint a levelek rendszeres permetezésével biztosíthatunk. Alacsony páratartalomra utalhat, ha a levelek szélei száradni kezdenek és sárgulnak.

Rendszeres, de körültekintő öntözést igényel, kerüljük a túlöntözést, mivel ez gyökérrothadáshoz vezethet. A talajt tartsuk nedvesen, de ügyeljünk arra, hogy a gyökerek ne álljanak vízben. A tavaszi és nyári hónapokban kéthetente tápoldatozzuk a növényt, míg ősszel és télen hagyjuk el a tápoldatozást.

A szeldeltlevelű filodendron impozáns méretű szobanövény, amelynek fő díszét a levelei jelentik. Ne feledkezzünk el a levélzet rendszeres portalanításáról, mivel a porlerakódás gátolja a fotoszintézist, és kedvez a kártevők megjelenésének is. Nedves ruhával, vagy papírtörlővel alaposan töröljük át a leveleket.

Körülbelül kétévente, kora tavasszal célszerű átültetni, ehhez tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt, valamint vízelvezető nyílásokkal rendelkező növénytartót használjunk. Az átültetés során óvatosan távolítsuk el gyökerekről a régi talajt, majd helyezzük át a növényt az új edénybe. A növénytartót töltsük fel virágfölddel a korábbi szintig, és alaposan öntözzük meg.

Gyakori betegségek és kártevők

A szeldeltlevelű filodendron egy viszonylag ellenálló szobanövény, azonban időnként megjelenhetnek rajta levéltetvek, pajzstetvek és takácsatkák. Rendszeresen ellenőrizzük a leveleket, és ha kártevőket észlelünk rajtuk, távolítsuk el őket természetes módszerekkel, vagy az üzletekben kapható rovarölő szerek valamelyikével.

Érdemes figyelmet fordítani a nedves talajra is, mivel ez kedvező környezet a tőzeglegyek számára. Bár, ezek a kis rovarok általában nem tesznek kárt a növényben, jelenlétük kellemetlen lehet a lakásban.

A túlöntözés és a tömör, rossz szerkezetű ültetőközeg hatására, gyökérrothadás alakulhat ki. Ennek egyértelmű jele, ha a szárak puhává válnak, a levelek pedig barnák lesznek és elpusztulnak. Ha időben észleljük, a probléma még kezelhető, ehhez távolítsuk el a beteg növényi részeket.

A szeldeltlevelű filodendron szaporítása

A szeldeltlevelű filodendron, a tavaszi-nyári időszakban, dugványozással szaporítható a legegyszerűbben. A dugványok földben, és vízben is gyökereztethetők, utóbb biztosabb módszer, így a továbbiakban ezt ismertetjük.

A dugvány elkészítéséhez használjunk éles és steril kést, és vágjunk le egy olyan szárrészt, amely legalább két egészséges levelet tartalmaz, a vágást pedig a nódusz (levélcsomó) alatt végezzük. Az elkészített dugványt állítsuk egy nagyobb pohárba, befőttes üvegbe vagy egy szűkebb nyakú vázába, amelyet előzőleg megtöltöttünk vízzel.

A sikeres gyökeresedés érdekében biztosítsunk kellemesen meleg hőmérsékletet, és elegendő fényt a dugvány számára, és ne felejtsük el hetente cserélni a vizet. A megfelelő fejlettségű gyökerek kialakulása, akár 2 hónapot is igénybe vehet. Amint a gyökerek legalább 5 cm hosszúak, ültessük át laza szerkezetű, jó vízáteresztő virágföldbe.

Bízunk benne, hogy sikerült néhány hasznos tanácsot adnunk a szeldeltlevelű filodendron gondozásához és szaporításához. Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!

Kép forrása: Shutterstock.com

Comments are closed.

Friss cikkek innen:Szobanövények